דרשה לבר המצווה

מי מאיתנו אינו זוכר את מילות הדרשה שלו באירוע בר המצווה, דרשה שבדרך כלל דיברה על פרשת השבוע, אולי הזכירה את השבויים והנעדרים, תמיד ביקשה שיהיה שלום והסתיימה במילים
“ותודה להוריי שהביאונו עד הלום”
* אז זהו, שבעידן הנוכחי יש עוד הרבה אופציות לדרשת בר מצווה שפחות תשעמם את האורחים, קבלו כמה מהן..

דרשה לבר מצווה
דרשה לבר מצווה

אירוע בר מצווה הוא אחד מהדברים שעד שזה לא נגמר, זה לא נגמר.
נדמה לכם שכבר ארגנתם הכל, אבל הנה עוד משהו קטן ששכחתם וגם בלעדיו לא ניתן לחגוג

דרשה לבר המצווה.

להורים זכורה בוודאי דרשה די משעממת, ארוכה מידי, שהילד קרא והתבלבל באמצע או שמרוב רעש באולם, לא היה ניתן לשמוע.

כיום, המצב שונה והאופציות נפלאות.
הנה העצות שלנו לדרשה שתיתן יופי של הרגשה:

דרשה לבר מצווה
דרשה לבר מצווה

תהליך כתיבת הדרשה

 • לפני הכל יש לבדוק אם הילד רוצה לקרוא דרשה, להקליט אותה מראש באולפן הקלטות ורק להשמיע באולם או בכלל לשיר את המילים שהלב שלו רוצה לומר. לא כדאי לכפות עליו מילים גבוהות או כל מיני ברכות לדודים אבודים, כי זה האירוע של הילד והוא צריך להיות מחובר אליו.

 • אם מחליטים לשלב מסרים מפרשת השבוע, יש לעשות זאת תוך חיבור לחיי היומיום של הילד. למשל: “בפרשה מוזכר יוסף, שמלמד אותנו להיות אחים טובים עם פחות ויכוחים”.
  או “מאברהם אבינו בפרשה אני לומד על הכנסת אורחים וכמה חשוב לכבד אחרים”.
  מסרים שידברו לכולם וגם יחברו למסורת שזה חשוב וערכי מאוד.

 • בדרשה שהילד מקריא- יש להכין תיקיה עטופה, אפשר עם תמונת הילד וכיתוב קצר של בר מצווה, כי זה מה שיראו האורחים בזמן שהוא מקריא. רצוי שהדרשה תהיה קצרה ולא ארוכה, ניתן בחרוזים, רצוי לשלב הרבה הומור ובעיקר לזרום עם מה שהילד רוצה לומר.

 • בדרשה שהילד מקליט באולפן ההקלטות המקצועי- אותה ניתן להשמיע כאשר הילד נכנס לאולם, ואז בכלל אין את המבוכה של לעמוד מול קהל, שחלק מהילדים פוחדים ממנה. היא הפתיח של האירוע או בחלק השני, כאשר כל העיניים נשואות לילד וכמובן מקשיבים לו יותר. הוא צריך רק לצעוד בביטחון ולחייך.
  ניתן להוסיף שופרות ברקע או שיירה של החברים שלו שתלך אחריו ותעודד אותו.

 • בדרשה שהופכים לשיר- היא למעשה השואו המרכזי של האירוע, ההופעה של הילד. היא ודאי יותר מעניינת, קשה לקהל להישאר אדיש מול שיר שהילד שר באולם וכולם מכבדים אותו ואפילו קמים לכבודו אם יכולים.

 • כדי ליצור דרשת שיר, בעזרת מקליט מקצועי באולפן הקלטות לוקחים את הלחן, המנגינה של השיר האהוב על הילד והופכים את המילים למילים שהילד רוצה לומר.
  כאן חשוב שיהיו כמה סעיפים: על הילדות, על ההורים ושאר בני המשפחה, ועל התוכניות והחלומות לעתיד.