ומה דעתכם על בר מצווה בכותל?

בשעה טובה, הילד כמעט בן 13 והגיע הזמן לחשוב על תכנית לחגיגת הבר מצווה.
במחשבה ראשונה נדמה שחייבים לערוך אירוע גדול, הדורש הפקה גרנדיוזית, אך אירוע שכזה אינו מתאים לכולם,

 ויש מי שמעדיפים לחגוג באופן אינטימי יותר ואפילו בחיק המשפחה.
כאן בדיוק נכנסות תכניות ערכיות לבר המצווה, שיכולות לספק גם שמחה אמתית וגם ערכים, שילוו את הילד כל ימי חייו.

אירוע בר מצווה בכותל
אירוע בר מצווה בכותל

ירושלים של

אין ספק שהכותל המערבי בירושלים בירת ישראל, השריד האחרון של עם ישראל מבית המקדש, אליו נוהרים מכל העולם כדי להתפלל ולטמון פתקים, הוא המקום האידיאלי לחגוג בר מצווה.
הכותל מספק לוקישן מצוין, מיקום מרכזי ושלל מסלולי טיול לבר מצווה אותם תמצאו בסביבה.

ירושלים
ירושלים

אז איך מתחילים?

 1. הזמנות- לפני הכל מחליטים את מי מזמינים, בני משפחה וחברים טובים זו בהחלט אופציה. ניתן לעצב הזמנה חמודה במחשב הביתי או להסתפק בהזמנה טלפונית.


 2. אוטובוס- כדאי לשכור אוטובוס מפנק, שבו יש גם אופציה למסכים ולהקרין עליהם תמונות מחיי הילד, ואפילו שיר או קליפ שהילד הקליט באולפן ייעודי. אין ספק שזה יכניס את כולם לאווירה ויוכיח שהשקעתם בתוכן כמו שצריך.


 3. קולינריה- לנסיעת ההלוך מקובל להביא מאפי בוקר חמים ושתייה חמה, במהלך הטיול תוכלו לחלק כריכים, פירות ושתייה קרה ולאחר מכן לשבת ל”על האש” באחד הפארקים היפים של ירושלים או לשבת במסעדה המתאימה לתקציבכם.

 4. מסלול הטיול לבר המצווה- היות שמדובר ביום מיוחד ומלא משמעות חשוב שגם המסלול יביע משמעויות עמוקות. קבלו מספר הצעות מצוינות:
 • מסלול יפהפה הוא אמת המים של דוד המלך, מסלול שחציו בתוך מים המגיעים עד הברכיים וחציו יבש, משולב בהדרכה על הארכיאולוגיה העניפה במקום.
 • ניתן לבחור דווקא במסלול חומות ירושלים ולשלב גם פעילות סנפלינג במקום לצעירים בגילם וברוחם.
 • לחלופין ישנו מסלול מתחת לפני השטח, הנקרא טיול במנהרות הכותל, מקסים ומלא מסר, ניתן לשלב עם סיור וירטואלי המלמד על היסטוריית ירושלים בסרטונים מיוחדים.
 • רעיון נוסף הינו לטייל במערת צדקיהו, דרך שער שכם, ללמוד על המקום העתיק וניתן גם לערוך טקס בתוך המערה בחלל ממוזג טבעית וארכיאולוגי מיוחד.
 1. תוספות- בטיול בכותל מוצעות אפשרויות רבות לליווי הילד לתפילה בכותל, אם בשופרות, בריקודים, במוזיקה טובה והרבה “שמח”. וכמובן לא לשכוח סוכריות שכולם אוהבים להשליך ולאסוף.

 2. לסיום מומלץ לחלק לאורחים מזכרת קטנה מהאירוע, כיפה מודפסת עם השם, תפילון קטן, בקבוק מים ממותג או כל רעיון נוסף שעולה על דעתכם.

 3. והכי חשוב: מצב רוח טוב וברכת מזל טוב לילד הבר מצווה!