המושגים המקצועיים באולפן ההקלטות!

כל חייכם חלמתם להיכנס לאולפן הקלטות מקצועי ולהרגיש כוכבים גדולים ולו ליום אחד, אך המושג אולפן הקלטות הלחיץ אתכם וכל מה ששמעתם נשמע לכם כמו סינית? 

אנחנו כאן לעשות לכם קצת סדר.

אולפן הקלטות באשדוד
אולפן הקלטות באשדוד

אז קודם כל מה זה בכלל אולפן הקלטות ולמה הוא נועד?

אולפן הקלטות הוא מקום אשר מיועד להקלטת סאונד של שירה, מלל או של כל כלי נגינה כמו: תופים, כינור, גיטרות וכ”ו..

 באולפן הקלטות משתמשים בעיקר זמרים, קריינים וגם אולפני הטלוויזיה שדואגים שנהנה מסאונד נקי ואיכותי ומאפקטים.

הפקת שיר במחיר הזול בישראל!

הציוד הבסיסי הנמצא בכל אולפן הקלטות מקצועי

חדר הקלטה אקוסטי חדר הקלטה עם בידוד אקוסטי הנקי מרעשי רקע, מוגן בבידוד (בד”כ ספוגים או צמר סלעים) על מנת שלא יכנסו רעשים להקלטה וגם כדי למנוע יציאת רעש החוצה בכדי לא לגרום לרעש סביבתי.

אקוסטיקה
אקוסטיקה

הידעתם שאפילו ספה מהווה סוג של אקוסטיקה?

מחשב  לא כל מחשב יכול לעמוד בדרישות של אולפן הקלטות מקצועי.

 ישנו צורך במחשב חזק מאוד, שיהיה לפחות בעל מעבד i7 יספיק לאולפן הקלטות בסיסי, חשוב שלוח האם יהיה חזק ככל שניתן כי הוא בעצם יהיה אחראי לכל התקשורת בין כל חלקי החומרה, זכרון פנימי של 16GB ומעלה, 2 כוננים קשיחים, אחד SSD 256GB (ממליץ על סדרת סמסונג) שעליו תשב מערכת ההפעלה ואחד של 2 טרה (מומלץ של ווסטרן דיגיטל הסדרה האדומה), לגיבוי ושמירת העבודות, ספק כוח חזק וחשוב מאוד שיהיה שקט ככל שניתן, כרטיס מסך שאני ממליץ מאוד להשקיע בחלק הזה כי באולפן הקלטות נוח לעבוד יותר עם 2 מסכים ומאווררים שקטים ככל שניתן.

מחשב אולפני

קונדנסר – אתם בטח מכירים אותו בשמו הפשוט יותר, מיקרופון. הקונדנסר הוא אכן מיקרופון הצורך חשמל (48V), היתרון של הקונדסר הוא הרגישות שלו ובזכות זה הוא נותן לנו סאונד מדויק יותר והוא המומלץ ביותר לאולפני ההקלטות. לעיטים, רגישות המיקרופון יכולה להוות דווקא חסרון. במידה וחדר ההקלטות אינו אקוסטי בצורה מקצועית, המיקרופון יקלוט רעשי רקע מבחוץ ולא היינו רוצים שבאמצע הקלטה ישמעו ציפורים מציצות.

אולפן הקלטות באשדוד
אולפן הקלטות באשדוד

כרטיס קול מקצועי לאולפן הקלטות כרטיס הקול כשמו כן הוא, הוא מקבל את הסאונד ומעביר אותו אל המחשב ולאחר מכן שולח אותו ישירות אל המוניטורים (אסביר בהמשך) אלינו המאזינים.

לכרטיס קול יש מה שנקרא “לייטנסי”, מה שאומר זה זמן עכבה בין השניה שהמכשיר מקבל את הסאונד לזמן שהוא מוציא את הסאונד אלינו, ככל שהליטנסי יותר נמוך, כך כרטיס הקול יותר טוב עבורנו, את הלייטנסי מודדים ב ms. החברה המובילה היום בשוק בתחום כרטיסי הקול היא RME אך ישנם כרטיסים רבים במחירים נמוכים בהרבה שעושים עבודה נפלאה.

כרטיס קול
כרטיס קול

פראמפאל הפראמפ נכנס מצד אחד הקונדנסר / כלי הנגינה והוא עובר אל כרטיס הקול ומשם אל המוניטורים. הפראמפ נותן גוון משלו לסאונד הנכנס ובנוסף דואג לשמור על איזון עוצמת הסאונד היוצא ממנו. ישנם כאלה שיקראו לפראמפ קדם מגבר מפני שהוא יודע להגביר עוצמת סאונד נמוכה אשר נכנסת אליו ומגבירה אותו. הפראמפ הוא גם זה שמספק את המתח של 48V לקונדנסר.

מוניטורים
מוניטורים

מוניטורים מוניטורים בשפה פשוטה הם הרמקולים שבאולפן, מה מיוחד בהם?

למוניטורים יש טווח תדרים שהם יכולים להגיע אליהם, ככל שטווח התדרים יהיה רחב יותר, אנו נהנה מסאונד יותר מפורט באולפן ההקלטות שלנו, בנוסף לכך, לכל מוניטור יש סאונד משלו ולכן כאשר בוחרים מוניטורים, חשוב להאזין בהם לשיר שאנחנו מכירים ממש טוב ולבחון איך השיר נשמע דרכם.

בחירת המוניטורים היא אחת הבחירות החשובות ביותר באולפן ההקלטות כי דרכם טכנאי הסאונד ידע איך השיר אמור להישמע בחוץ, יתרה מכך, אולפנים רבים מחזיקים 2 סטים  שונים של מוניטורים כדי לוודא שמה שהם שמעו מהמוניטור הראשון, נשמע טוב גם דרך המוניטור השני.

מגבר לאולפן

קיובייס קיובייס היא תוכנת הקלטה והפקה מוזיקלית הפופולרית בקרב אולפני ההקלטה. נכון להיום, הגרסה החדשה והעדכנית ביותר שאיתה גם אנו עובדים באולפן ההקלטות שלנו היא 10.5.

אנו דואגים להשתמש בציוד המתקדם והמקצועי שקיים בשוק כדי להישאר תמיד ברף הגבוהה שהצבנו לעצמנו.